Milí davelští,

nový školní rok jsme letos zahájili netradičně na dvou místech. V davelské škole započala výstavba nového patra a tak výuka našich nejmenších školáků dočasně probíhá v zapůjčených prostorech nad mateřskou školou ve Hvozdnici.

Prvňáčky a druháčky tak letos slavnostně přivítali davelský pan starosta Jiří Prokůpek a paní starostka obce Hvozdnice Helena Kučerová. Prvňáčků letos nastoupilo rovných padesát a ve svůj první školní den je přišli doprovodit i jejich rodiče, prarodiče a sourozenci. Všichni zúčastnění využili možnosti prohlédnout si krásně nazdobené a útulné školní třídy.

Začátek školní výuky je pro čerstvé prvňáčky i jejich rodiče náročným obdobím. Děti procházejí změnou z pohodového období školkového hraní do režimu intenzivní školní práce, domácí přípravy a odpoledních aktivit ve školní družině či zájmových kroužcích. Někomu zpočátku dá zabrat ranní vstávání a včasný příchod do školy, některému školáčkovi chybí hodinka odpoledního spánku. Naše paní učitelky jsou však vlídné, trpělivé a tolerantní a již nyní na počátku měsíce října mohu konstatovat, že náročné adaptační období přináší své ovoce.

Ač jsou školní povinnosti důležité a jejich plnění nezbytné, prosím, nezapomínejte, milí rodiče, na to, že školáci jsou stále a hlavně dětmi a potřebují prostor a čas pro hru, odpočinek, pohyb a sladké nicnedělání. Povídejte si s nimi, zajímejte se, co nového se ve škole dozvěděli, co zajímavého viděli, s kým a na co si odpoledne ve družině hráli. Děti jsou vděčnými vypravěči a vy dospělí si užívejte ta léta, kdy jsou děti ochotné vám povídat a sdílet svoje úžasné postřehy, radosti i starosti.

Přeji Vám všem příjemné dny barevného podzimu.

Jana Hrubá, ředitelka školy