IMAG0582      Většina deváťáků je již přijata na střední školy a o svém dalším studiu musí vážně přemýšlet žáci osmé třídy. Proto 10. května 2016 vyrazili společně se svými učitelkami do Informačního centra pro volbu povolání Úřadu práce Praha – západ.

Cesta nám rychle uběhla a trochu nás zarazilo, když se stejným směrem vydala z tramvajové zastávky i další skupina žáků. Obav, zda se nevloudila chybička, nás zbavila až paní Konopková, která nás očekávala u vrátnice.

V úvodní přednášce Mgr. Konopková osmákům vysvětlila, čím se mají při volbě povolání řídit, a seznámila je s jejich Hollandovou typologií osobnosti. Některé informace pro ně nebyly zcela nové, neboť se s nimi již setkali při vyučování. V následující diskusi pak zjišťovala, o jaké studium mají zájem, a odpovídala na jejich dotazy.

V poslední části programu si chlapci a dívky podle svého zájmu vyzkoušeli různé osobnostní a zájmové testy, někteří si prohlíželi šanony s profesiogramy. ICP je dobře vybavené, a tak zde každý našel to, co ho zajímalo. Celé dopoledne i cesta zpět proběhly v příjemné atmosféře.

Poznatky z programu žáci zpracují v další hodině předmětu Člověk a svět práce v rámci miniprojektu Cesta za povoláním.           M. Petráková

A nyní názory některých žáků: Myslím, že na úřadu práce to bylo zajímavé a určitě jsem si odnesl nové informace, jak si vybrat povolání a jak budu užitečný v budoucnu. Na úřadu jsme měli na začátku povídání o povoláních, které budou v budoucnu důležité a jaké vzdělání na toto povolání budeme potřebovat. Potom jsme šli k počítačům a dělali testy na to, abychom zjistili, na jaká povolání se hodíme a co by nás bavilo. Vždy, když jsme dodělali test, tak jsme si výsledky testu nechali vytisknout a šli jsme k paní poradkyni, která nám k tomu, co nám vyšlo, vždy něco řekla a poradila nám s výběrem školy. To co mi vyšlo, mě utvrdilo v tom, co jsem si vybral za školu a co bych chtěl dělat za povolání. Š.K.

Doporučil bych tam zajít, abyste věděli, na jakou školu byste přibližně měli jít. Mně se test líbil, ale co mi vyšlo, tak to se mi nelíbilo. Odnesl jsem si z toho, že se musím co nejvíc snažit v učení. J.P.   Testy mi ukázaly přesně to, co jsem si myslel a přesně to, co bych chtěl do budoucna dělat za školu a povolání.  Myslím si, že pro někoho, kdo se neumí rozhodnout mezi školami a jeho budoucím povoláním, tak je dobré a užitečné úřad práce navštívit.  M.H.

Mně to moc nepomohlo, protože mi vyšlo strašně moc možností.   A.M.

Celé to setkání bylo velice příjemné a paní Konopková také. Mile mě překvapilo, jak to na úřadě funguje a dle vyprávění, kolik se tam na ně obrací lidí. Pro některé to bylo přínosné více pro jiné méně. A ta povolání, která mi vyšla mě velice mile překvapila. Jinak jsem s celé besedy velice nadšená  K.M.