IMAG4464V dějepise se  od září seznamujeme s nejdelším obdobím našich dějin - pravěkem a nyní se zabýváme tím, jak a kdo žil v této době u nás.  A protože jedno z našich nejznámnějších keltských oppid se nachází kousek od Davle, na Závisti u Zbraslavi, nezaváhali jsme a vydali se na exkurzi nejen tam, ale i do Regionálního informačníhho centra Dolní Břežany na program Keltové.

"U školy jsme nastoupili do autobusu, ktrý nás odvezl k muzeu zaměřenému na Kelty a na keltské oppidum na Závisti. V muzeu nám paní vykládala informace o Keltech, jak bydleli, jak vyráběli různé výrobky, jak pohřbívali, jak bojovali, atd. Pak nám pustili 3D film o Keltech. Potom jsme šli ven a zkoušeli střílet lukem do terče a házet oštěp na kance. Nakonec jsme zkoušeli vyrazit minci a odemknout keltské dveře.

Po prohlídce nás autobus odvezl na Závist, kde jsme od paní učitelky dostali list, který jsme měli vypracovat s pomocí informačních tabulí. Skoro žádné pozůstatky tam nebyly. Ale díky informačním tabulím jsme si mohli představit, co zrovna v těch místech stálo. Pak nás autobus zase odvezl zpět ke škole."              V.S.

" ...U vchodu do muzea byly dýně s kouzelně vyřezanými obličeji, ale to není podstatné. Zpět k návštěvě muzea. Kluci a já jsme šli na 3D film, a potom jsme si šli vyzkoušet, jaké to měli muži, kteří lovili. Stříleli jsme z luku a házeli oštěpem (ani jednou jsem netrefil). Po lovu jsme si šli vyrazit keltské duhovky z hliníku. Také jsme si vyzkoušeli otevřít keltský zámek a koupili si nějaké suvenýry.....Exkurze se mi libila."

"...Když jsme vyšli na kopec, tak jsme tam nic neviděli, protože archeologové vykopávky zakryli hlínou, aby je nepoškodili turisti..."      F.V.