Chyba
  • Error the gallery with an id of: 371 is not published

evropaV rámci projektu Rosteme s Knihou a Evropa čte – čtěte s námi! Jedeme dál a přinášíme krátkou informaci a fotografie ze čtení mezi 6.B a 3.B. Připojili jsme se tak ke DNŮM DĚTSKÉHO ČTENÍ. Proč právě tento termín? 23. duben je Světový den knihy a 9. 5. začíná mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha. Jaký je princip? Děti si přinesou svoji oblíbenou knihu a nebo naopak dostanou do ruky knihu, kterou vůbec neznají, přečtou si z ní kousek a pak předčítají úryvek ostatním spolužákům a povídají si o tom, jestli je kniha, děj a text zaujaly či nikoli…..a my se snažíme, aby je zaujaly!

A protože trocha poezie nikoho nezabije, přednesli žáci 6.B malým třeťákům kratší či delší básničky vážné i nevážné. Poezie dovede zaujmout a dovede být hravá a veselá, a proto jsme vybrali nejrůznější „nezávazné“ a “nevázané“ veršíky autorů jako jsou Emanuel Frynta (Písničky bez muziky), Jiří Žáček (Aprílová škola), Pavel Amcha (Limeriky a ententyky) a nebo vtipně zveršované staré české pověsti od Zdeňka Železného, ale také klasiku v podobě Karla Jaromíra Erbena (Kytice) a nebo krátké veršované ptačí básničky od Jiřího Tepera (Co mně napsal hadilov písař).

Děti ze šestých tříd četli ve skupinkách a vysvětlovali obsah básní žáčkům ve třetí třídě a společně pak postupně všichni všem prezentovali, co se dozvěděli. Někdy to byl obsah básničky, jindy její pointa a v jiných případech zase děti hledaly rýmy. Všichni se navzájem nejen poučili, ale také hodně zasmáli. Ostatně, podívejte se sami, jak stručně třeťáci čtení básniček komentovali. Na gramatické chyby nehleďte, texty vznikaly v návalu nadšení a jako spontánní psaní…. (viz. fotogalerie).

Pavla Charvátová