europe reads

Do kreativního, nevšedního a hlavně intenzivního čtení v rámci Dnů dětského čtení se zapojily v naší škole třídy prvního i druhého stupně. Četli prvňáci, stejně jako deváťáci, četlo se ve škole, ale taky ve školce, četlo se všechno, co nám přišlo pod ruku, dokonce i básničky! A představte si, že naše nadšení, zaujetí a hlavně více než 100% nasazení nám přineslo 1.místo mezi 10.000 účastníky!!!

Jak to všechno vniklo?

Na výzvu kampaně Rosteme s knihou reagovalo nečekaně velké množství škol a školek, kroužků, knihoven, center volného času i jednotlivců, jejichž počet nás skutečně zaskočil. Každý, kdo se zapojil, přichystal vlastní menší či větší akci, během níž se četlo nahlas.

Pokud si čtete tento článek s mobilním zařízením v ruce a nesedíte, tak se urychleně posaďte, protože se zapojilo přes 10 000 účastníků. 6 650 dětí aktivně předčítalo a publikum, které poslouchalo, čítalo dalších 3 600 kamarádů, spolužáků, seniorů, dospěláků, kolemjdoucích; plyšáky a domácí mazlíčky nepočítáme.

Kdy to bylo?

Mezi dvěma velkými knižními svátky, 23. dubnem (Světový den knihy a autorských práv) a 9. květnem (zahájení 25. ročníku mezinárodního knižního veletrhu literárního festivalu Svět knihy Praha 2019) se tak četlo – po celé republice, v téměř každém městě i vesničce, na cestě vlakem mezi nimi, na každém myslitelném místě. Opravdu! Jednu fotografii z toalety jsme skutečně obdrželi. Nespočet jich bylo z postýlek, nejčastěji se však čtenáři sešli ve škole, knihovně, klubovně, ale i v přírodě, domově důchodců, kuchyňce, kanceláři starosty (který neměl šanci utéct) nebo třeba na výstavě obrazů.

Jak těžkou práci měla porota?

Nad zaslanými materiály jsme se smáli, přikyvovali i se dojímali k slzám. Vybrat proto jen 3 nejinspirativnější bylo neuvěřitelně těžké. Podle poroty si banánovku knih zaslouží tito čtenáři:

1) Základní škola Davle, Školní – porota ocenila vlastní iniciativu dětí, se kterou se ke DDČ postupně přidávali další a další žáci, až se nakonec dobrovolně zapojila celá škola. Jejich vnitřní motivace může být pro ostatní skutečnou inspirací.

2) ZŠ Senice na Hané – základní škola pojala DDČ jako celý projektový den a zdokumentovala jej ve skvěle zpracovaném videu, z nějž je vidět nadšení a zaujetí dětí.

3) ZŠ a MŠ Luka nad Jihlavou – si zaslouží knihy za mimoškolní aktivitu. Kreativním způsobem přetvořili obecní akci (pálení čarodějnic), která se primárně čtení netýká, na svátek knih. Vybrali tematicky odpovídající knihu a vynesli své školní čtení ven, mezi celou komunitu.

Na co chtěla akce upozornit?

Hlavně jsme však chtěli upozornit na skutečnost, že čtenářské dovednosti nejsou samozřejmé a že i v dnešní moderní Evropě žije 73 milionů dospělých bez literárních dovedností. České děti k nim ale rozhodně patřit nebudou.

Dozvěděli jsme se, že vzájemné čtení nahlas se řadí k pravidelným aktivitám na mnoha a mnoha školách. Nemálo žáků chodí často do mateřinek, aby přečetli pohádku před spaním mladším kamarádům. Nebo do nejbližšího domova důchodců potěšit babičky a dědy. Společné návštěvy knihovny patří k naprosté samozřejmosti (mnohdy pravidelnější než preventivky u zubaře) a knížku před spaním si děti berou tak automaticky jako ráno ponožky. Mnoho škol a tříd využilo své zaběhnuté aktivity, aby se ke Dnům dětského čtení připojily – je vidět, že to není žádná novinka.

Letos můžeme směle potvrdit, že v rámci Evropské kampaně Europe Reads, pod jejíž hlavičkou se Dny dětského čtení konaly, jsme dokázali, že Česká republika není ke čtenářství lhostejná. Budeš nám vůbec stačit, Evropo?

Podklady převzaty ze stránek: