AnglieČást žáků 9 třídy  se účastnila krátkého pobytu v Londýně.  Po jejich návratu jsme si uspořádali tiskovou konferenci, na níž všichni účastníci zájezdu byli vystaveni všetečným otázkám našich domácích reportérů.  Musíme říci, že jsme se dozvěděli neuvěřitelné zážitky a pocity. Měli jsme šanci prožít s nimi již jen vzpomínky na situace, vtipné komentáře  a postřehy z cest. Usoudili jsme, že rozhodně to stálo za to.

Kdybyste si měli vybrat mezi Londýnem a Prahou, co byste zvolili a proč?

Kuba – Vybral bych si Londýn, protože není v Čechách.

Jára - Já bych též doporučil to anglické hlavní město, Londýn, z prostých, jednoduchých a zřejmých důvodů. I přestože  umím česky lépe než anglicky, Anglie nám dává daleko více možností.

Míša – Já bych si vybrala Prahu, protože to tu znám a máme tu lepší jídlo.

Barča - Anglii, prostředí je tu lepší než v Čechách.  V tom smyslu, že je zelenější a s lepším ovzduším.

Sára – Anglii, je to nové město, není to pořád to známé, špinavé a nehezké pražské město.

Jaké tam bylo jídlo ve srovnání s Prahou?

M:  Všechno jídlo bylo smažené a velké porce i na mě. V Praze máme zdravější jídlo.

J:  Jídlo  v MC´chutnalo vážně jako…jako jídlo. Je to více jako maso.

M:– MC´Donald má větší nabídku.

Kdybyste tam měli bydlet trvale, čeho byste se po zkušenostech z výletu nejvíce báli?

K: Že tam budu muset žít. Je tam moc rušno, určitě - ale zase my jsme bydleli v nejrušnější části,což je podobné jako Praha 1. Tudíž bych raději bydlel v klidnější části.

M: Bylo tam hrozně moc holubů a racků. Byli všude. Někdo třeba hodil kus chleba a už jich tam poletovalo  třeba 50. Pronásledoval nás racek už od trajektu.

B:Bála bych se  toho, že bych se tam ztrácela víc než tady v Praze, tady jsem doma.

S: Asi počasí, toho deštivého, chladného, hnusného počasí. My jsme sice měli hezky, ale to je náhoda.

Jaké byly rodiny, u kterých jste pobývali v Anglii?

M: My jsme měli francouzskou rodinu. Měli moc hezkého syna. Mluvili mezi sebou francouzsky. Bylo trochu zmatené,  jak přeskakovali z francouzštiny do angličtiny. Sophie (maminka) se svým manželem  mluvila anglicky a se synem jenom francouzsky.

Jací vám tam přišli lidé, myslím  ti, co chodili po ulicích?

M:Je tam hrozně moc bezdomovců, jsou všude.  V Praze je jich méně.

K:Ale zase tam bylo mnohem míň lidí, kteří kouří cigarety na ulicích. Potkali jsme asi 5 lidí a nikdo z nich nebyl jako dítě, jako potkáváme tady.

Jaké národnosti se pohybovaly ve městě?

Bylo legrační, že jakmile člověk vešel do jakéhokoli obchodu, obsluhoval ho černoch. Hm,tak u nás jsou to Vietnamci, je to tedy stejné.

Přiblížíte nám trochu kulturu a náboženství?

K: První den jsme byli v městečku Canterbury, což je krásné křesťanské městečko  s obrovskou katedrálou.

Probíhaly v rodinách nějaké běžné každodenní rituály?

K: Seřvávání 21 letého syna, který zůstával celý den na pokoji a celý den mu řvala televize. To už tam bylo jako rituál.

Jak vás v rodinách oslovovali?

M: Aničce říkali Aniška

J: Já jsme zkusil „Jarda“, nevyšlo to,nepokoušeli se mě oslovovat.

Ochutnali  jste tradiční jídlo?

Cottage pie? Mleté maso, batáty, mrkev a nahoře  zapečená bramborová kaše. Bylo to dobré a přirovnalo by se to asi našim zapečeným bramborám, ale s mletým masem.

Jaké nejslavnější památky jste během pobytu navštívili?

K: Asi House of Parliament, byli jsme před ním. Dále Katedrála a Londýnské oko. Výhled byl nádherný. Teda, Big Ben se rekonstruoval, takže nebyl vůbec vidět. House of Parliament taky nebyl vidět. No, tak vlastně nevím.

J:Pak jsme navštívili Hastings, zříceninu. Tam moc turistů není. Jen ta zřícenina.

Ovlivilo počasí celý pobyt?

K:Určitě, měli jsme úplně nejlepší počasí, jaké kdy snad v Londýně na jaře je.

Vrátili byste se do Londýna a  chtěli byste se tam přestěhovat?

J: Na kratší dobu ano, je ještě spousta míst, které jsme neviděli. Ale přestěhovat na celý život ne, jen na část života.

Jak vypadla cesta trajektem?

S: Cesta tam hrozná, houpalo se to hodně. Zpátky jsem si vzala Kinedryl a bylo mi fajn.

J: Vůbec nechápu, jak tam někdo může spát, když se to tak houpalo.

K: Cestou zpátky byl děsný vítr a bylo to super. To se otevřely dveře a najednou na tebe spadl všechen ten vítr a úplně jsi dostal facku od větru. Nezachránily mě ani brýle, protože mě trefil přesně na čelo mezi oči.

Kolik jste tam utratili? Utratili jste vše, co jste si s sebou vezli?

J: Hodně. Tak 120 Liber. Většinu za jídlo a pití.

M: Navštívili jsme nákupní ulici. Tam jsme strávili asi 3 hodiny. Utratili jsme skoro všechno.

Vyjádření na závěr:

S: Určitě bych tam jela znovu , akorát bych se snažila vybrat zase dobrou rodinu. To má rozhodně velký vliv na celkový dojem a vzpomínky.

K: Bylo to super.

B: Určitě bych se tam vrátila, ale ne natrvalo.

M:Klidně bych tam jela znovu, na měsíc. Nakupovala bych.

J: Byli jsme tam krátkou dobu a neviděli jsme všechno.

A vezměte si s sebou deštník a něco nepromokavého. My měli štěstí na počasí. A rozhodně navštivte molo. Skvělé horské dráhy a zábavní park.