Co to je a jak na ně? Mezipředmětové vztahy, neboli uvádění informací z jednotlivých předmětů do souvislostí napříč více předměty ukážeme a představíme na jednom konkrétním příkladu propojení dějepisu, zeměpisu, literatury a výtvarní výchovy například ve třídě 7.B. V dějepise právě děti probírají a opakují dobu starověku, povídají si o různých druzích správních celků a o náboženstvích.

O indickém hinduismu a systému kast v Indii, o čínském budhismu a vynálezech velké staré Číny nebo o perských památkách a o Orientu. V literatuře propojujeme tyto informace s povídáním o nejstarších nalezených a dochovaných textech jako jsou védy z Indie (mýty a legendy o indických bozích) nebo příběhy orientální, arabské sepsané v knize Tisíc a jedna noc (slavné příběhy krásné Šeherezády) a ke vzdáleným světům dálného východu si přiřadíme obrazy a texty psané čínským či japonským písmem, speciálními krásně vymalovanými znaky.

Všechny země, území a teritoria hledáme a ukazujeme si na současných mapách, abychom dětem ukázali, jak se proměňují a posouvají hranice území v čase. Kdysi slavné a veliké říše se rozpadají a smršťují, mění v nové země a nová království nebo správní celky. A protože naše děti jsou šikovné a hravé, zkusili jsme si i v rámci výtvarné výchovy, jaké to bylo a dodnes je být mistrem písma v Japonsku. Proč mistrem písma? Protože japonské znaky ti největší umělci a písmomalíři používají jako umělecké prvky a tak zvanou kaligrafií si Japonci zdobí svá obydlí podobně jako my Evropané věšíme na zeď obrazy. Umění kaligrafie je obtížná a dlouhými lety pilovaná dovednost rychlého a pevného tahu štětce namočeného v tuši. A právě tento druh kresby tuší můžete obdivovat na obrázcích našich sedmáků. Děti si novou metodu užívaly a na konci hodiny jsme se shodli, že to opravdu není snadné, i když na první pohled výtvory japonských mistrů vypadají snadné a lehké.

Přesto si myslím, že výtvory sedmáků zaslouží obdiv! Podívejte se sami.

Pavla Charvátová