ZÁKLADNÍ ŠKOLA DAVLE

UČÍME SE PRO ŽIVOT

Přihlášení

Chyba
  • Error the gallery with an id of: 434 is not published

logo02

Díky projektu 02 Chytrá škola může naše škola žáky druhého stupně v letošním školním roce postupně blíže seznamovat s pojmy mediální gramotnosti. V září proběhlo ve všech třídách druhého stupně přiblížení ožehavého tématu autorských práv a užívání videí, hudby a fotek z internetu a nyní – v říjnu a posléze i v listopadu – to je a bude zase pro změnu problematika tzv. fake news a hoaxů.

Po skončení diskuze a práce na konkrétních příkladech se například děti z 8.ročníku shodly na tom, že toto téma je velmi zajímavé a že je určitě užitečné a přínosné dozvědět se o něm víc, aby byly tzv. víc v obraze. Vyučující předmětu informatika Mgr. Jindřiška Obermajerová například reflektovala proběhlé hodiny takto: „Velmi mne překvapilo, jak nízké povědomí mají žáci o tomto tématu, rozlišit hoax a fake news na začátku nedokázali, po skončení probírání tématu se zvedla jejich informovanost a hlavně schopnost přemýšlet nad věcmi v souvislostech. Žáci si uvědomili během diskuze nad fotografiemi z materiálu pro práci v hodině (využit materiál 02 Chytrá škola), že jsou podstatné nejen tvrdé informace, tedy znalost dat a faktů, ale také (a to mnohdy mnohem víc schopnost dávat tato fakta do souvislostí, vyvozovat a dedukovat a utvářet si širší rámec zorného pole pro úvahu, být schopen nahlédnout jedno téma či problém z více odlišných úhlů pohledu. Hodiny na toto téma považuji za nesmírně důležité pro celostní rozvoj sociálních dovedností a kulturní interakce žáka se světem mimo školu a rodinu, za velmi užitečné jako přípravu pro budoucí reálný život a jeho potřeby. Jsem ráda, že se škola ZŠ Davle připojila k tomuto projektu a podobné hodiny budu s největší pravděpodobností vkládat i do rámce učiva předmětu Informatika v dalších letech.“
Cílem našeho celoročního projektu je dosáhnout toho, aby se naše děti lépe orientovaly ve světě médií, aby dokázaly rozpoznat kvalitní a důvěryhodné zdroje informací od nekvalitních a nedůvěryhodných, aby uměly zpracovávat velké množství informací, které jsou dnes běžně dostupné na internetu, aby uměly pracovat s informacemi na sociálních sítích, aby nebyly ztracené a lapené ve světe mediální (i internetové, počítačové a sociální) komunikace.
A k tomu nám pomohou také některé externí společnosti, které se na danou problematiku specializují a přijedou k nám do školy se zajímavými přednáškami a nebo dokonce s divadelním představením. Na co se tedy a kdy můžeme těšit?

16. a 17.12.2019 to bude „Mediální bludiště“ – divadelní představení
V rámci projektu se žáci seznámí s jednotlivými typy médií v dnešním světě, s jejich základními druhy (bulvár, seriózní tisk). Naučí se pojmenovat pozitivní a negativní vlivy médií. Osvojí si základní pravidla mediální gramotnosti. Získané poznatky si studenti ověří v praxi prostřednictvím speciálně koncipovaného interaktivního divadelního představení.
www.forumppv.cz

28.1.2010 přednáška „Digitální stopa“
Obsahem přednášky je vysvětlení pojmu digitální stopa, jak ji uživatel ve virtuálním světě zanechává, jak ji lze zneužít a ze strany uživatele minimalizovat. Závěr přednášky se dotýká rizik online komunikace, zejména kyberšikany, kyberstalkingu, sextingu a některým právním aspektům neuváženého chování ve virtuálním prostředí. Přednáší Roman Kohout, specialista na kybernetické prostředí. https://www.internetembezpecne.cz/


29.4.2020 přednáška (NE)bezpečný mobil
Seminář je zaměřen na možná nebezpečí spojená s využíváním mobilního telefonu. V rámci základních bezpečnostních doporučení se žáci seznámí např. s možnostmi ochrany telefonu před neoprávněným přístupem nebo krádeží či pravidly instalace nových aplikací. Zvláštní část je věnována používání fotoaparátu a kamery včetně pravidel pro sdílení fotek na sociálních sítích a dále ochraně soukromí v souvislosti s používáním tzv. geolokace (geo-tagging). V neposlední řadě jsou posluchači upozorněni i na možná finanční rizika v podobě poplatků v aplikacích, plateb za data po překročení tzv. FUP či roamingu a zdravotní rizika. https://akademie.nic.cz/

To vše podpořeno z programu 02 Chytrá škola.


 

 

DŮLEŽITÉ TELEFONY


kancelář školy: 257770452

ředitelka školy: 605375730

školní jídelna: 608010913

SOCIÁLNÍ SÍTĚ A ODKAZY


  



PRO UČITELE


 

školní email

ZŘIZOVATEL


 

Městys Davle


ADRESA ŠKOLY


Základní škola Davle

Školní 96, 252 06 Davle

email: reditel@zs-davle.cz


IČO: 47005319 | DIČ: CZ47005319

(ID DS): wwnnk9y

Číslo účtu: 2201841876/2010

REDIZO: 600053407

Copyright © 2013 - 2016 Základní škola Davle | Všechna práva vyhrazena | 

Informace o webu | zpětná vazba |