IMG 5560Na začátku letošního školního roku se naše dvě deváté třídy vydaly na prohlídku do elektrárny ve Štěchovicích. Ve vnitřních prostorách provozu si prohlédli, jak elektrárna funguje, dozvěděli se k čemu slouží a jaká je její historie i současnost. Z výletu jsme po víkendu psali s oběma třídami zprávu nebo chcete-li záznam toho, co si děti pamatovaly. A aby to byla taky trochu zábava, děti psaly text formou tzv. „tiché pošty“. Tedy v každé třídy vznikly tři skupiny, každá skupina psala svoji vlastní zprávu a zadání znělo takto: První dvojice ve skupině napíše odpověď na otázky KDY a KDO. Druhá dvojice ve skupině pak psala odpověď na dotazy KDE a CO, no a poslední dvojice či jednotlivec, jak to vyšlo, měl napsat odpověď na otázky PROČ a JAK. Samozřejmě, že společným jmenovatelem pro všechny otázky bylo téma: Exkurze v elektrárně ve Štěchovicích. Zajímá vás, jak si jednotlivé skupiny v 9.A a v 9.B s úkolem poradily? Žádný problém, začtěte se do následujících řádek: Jednotlivé části poskládané za sebou jako „tichá pošta“, jak si děti posílaly jeden papír ve skupince a každý připsal své odpovědi na dané otázky, jsou označeny různým písmem .

9.A – Amálie, Aneta, Adam, Monika, Matěj
Exkurze ve Štěchovické elektrárně
Štěchovická elektrárna vznikla v roce 1938 a stavěla se devět let až do roku 1947. Byli jsme tam ve středu 4.září a byly tam dvě třídy – 9.A a 9.B se všemi jejich členy. V elektrárně nás provázeli dva starší pánové. Byli jsme vevnitř Štěchovické elektrárny, viděli jsme dva generátory a počítače, co to všechno ovládaly. Plavební komora měří 19,1m, elektrárna byla postavena jako druhý článek vltavské kaskády, obsahuje 11,2 miliónu m3 vody. Byli jsme na exkurzi, abychom se něco dozvěděli o vodní elektrárně, jeli jsme tam autobusem a cesta byla krátká. A jeli jsme tam i proto, abychom viděli, jak to tam vše probíhá.

9.B – Jakub, Jakub, Markéta, Simona, Lukáš
Exkurze do Štěchovické elektrárny
Dne 4.9. jsme se vydali do Štěchovické elektrárny na exkurzi po elektrárně. V multmediální místnosti jsme si přiblížili informace o elektrárně. Pan průvodce nás provedl základními místnostmi elektrárny, např. jsme viděli štěchovický generátor. Jeli jsme tam proto, abychom viděli elektrárnu, jak funguje a proč vůbec byla postavena.

9.A -Tadeáš, Magda, Žaneta, Ondra, Natálie, Richard
Exkurze ve Štěchovické elektrárně
Exkurze se konala ve středu 4.září. Exkurze se zúčastnily třídy 9.A a 9.B se svými třídními učitelkami. Celou elektrárnou nás provázeli dva pánové, kteří byli bývalými zaměstnanci elektrárny. Elektrárna měla dvě nádrže – průtočnou a přečerpávací. Štěchovická elektrárna byla postavena v letech 1937 – 1947, byla vybudována jako druhý článek vltavské kaskády. Jeli jsme tam, abychom se dozvěděli, jak se vyrábí elektřina a měli taky víc obecných informací v hlavě. Dnes elektrárna funguje hlavně přes dispečera, který je zodpovědný za chod strojů. Dispečer vše řídí přes počítač. V samotné elektrárně je už pouze 7 zaměstanců.

9.B – Pavel, Tereza, Marek, Natálie, Veronika, Kristián
Exkurze do Štěchovické elektrárny
Začátek stavby: 1938. Dokončena: 1947. Vytopena: 2002.
Se školou jsme jeli na exkurzi do vodní el. Štěchovice s paní učitelkou Hladkou a třídou 9.A. Elektrárna byla postavena za účelem vyrovnání odtoku z Vltavské kaskády tím, že postaví přehradu.

9.A – Matyáš, Jan, Natálie, Jan, František
Exkurze ve Štěchovické elektrárně
V elektrárně jsem byl ve středu 4.září 2019 a byl jsem tam v 9.třídě. Byli jsme tam s druhou devátou třídou, naší třídní učitelkou, s Mgr. Janou Hladkou a s Magdou. Provázel nás tam pán, co dříve v elektrárně pracoval. Bylo to ve Středočeském kraji, okrese Praha západ, ve větší vesnici Štěchovice. Přijeli jsme tam za účelem dozvědět se, jak funguje vodní elektrárna. Pán nás provedl celou částí elektrárny, včetně exkurze jsme viděli dva krátké filmy z historie elektrárny. Byli jsme tam, protože si paní učitelky řekly, že to bude zajímavé. Jeli jsme tam autobusem, ale potom jsme museli jít kousek pěšky. Elektrárna byla postavena v roce 1938 až 1947.

9.B – Petra, Albert, Lucie, Eliška, Ondra
Exkurze do Štěchovické elektrárny
Vybudovala se 1938-1947. Co jsme viděli? Viděli jsme žulovou přehradu a vodní nádrže. Kde je elektrárna číslo II.? Nahoře na Homoli (jezero). Kdo nás doprovázel? Pán, který tam pracuje od doby, co vyšel ze školy. Chtěli jsme se vzdělat a dozvědět se, jak vodní elektrárna funguje. Jak fungují stroje a jak se ovládá celá elektrárna.