hal

Po velké družinové akci dlabání dýní jsme na anglosaskou podobu svátku všech svatých připraveni i my na druhém stupni! Žáci 7.B připravili těsně před prázdninami velké překvapení pro své malé spolužáky z 1., 2. a 3.tříd. Vyrobili kostlivce v životní velikosti, opatřeného všemi možnými atributy Halloweenu a pověsili ho na chodbu před třídy. Už teď se těší, až po prázdninách malé děti přijdou do školy a tam je přivítá jejich „Kostroun“, jak kostlivce přezdili.

Zábavná práce měla i přesah k vysvětlení různých lidových tradic a zvyků – u nás se svátek všech svatých „Dušičky“ (Památka zesnulých) slaví poklidnou a uctivou vzpomínkou na zesnulé, v angloamerických zemích spíše veselou až nevázanou strašidelnou oslavou. Každý si dnes může vybrat tu variantu, která je mu milejší a nebo bližší. Pokud vás zajímá, kde se Halloween vzal a co je to za den podle původní tradice, čtěte níže. Jsme zvědaví, s čím přijdou děti příští rok!

Halloween

Původem je to irský lidový svátek, který se slaví den před křesťanským svátkem všech svatých, tedy 31. října. V roce 2019 vychází na čtvrtek, ale samozřejmě se mnohé halloweenské párty budou konat o víkend dříve anebo naopak o víkendu následujícím. Děti se o Halloweenu oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat (Koledu, nebo vám něco provedu). Dnes se takto slaví především v anglicky mluvících zemích, tedy hlavně v USA, Kanadě, Velké Británii, Austrálii, na Novém Zélandu a jinde. Název Halloween vznikl zkrácením anglického "All Hallows Eve", tedy "Předvečer všech svatých". Tradičními halloweenskými znaky a symboly jsou oranžová a černá barva, vyřezávané dýně se svíčkou uvnitř, ale také různé čarodějnice, duchové, černé kočky, košťata, příšery, smrtky, kostlivci, sovy, výři, pavouci, oheň a další symboly….

Zdroj: https://blog.hubatacernoska.cz/novinka-kdy-je-halloween

Pavla Charvátová