IMG 0001 2Jak už víte, rozhodli jsme se v letošním oslavit a připomenout si výročí 30let od Sametové revoluce 17.11.1989 netradičně a věříme i originálně.

Kromě projektu, na kterém pracovala celá škola a jehož výsledek můžete vidět v hlavní chodbě školy v podobě mapy s výstavkou a malými publikacemi o jednotlivých pedagozích, připravili naši deváťáci pod vedením paní učitelky Jany Hladké také neobvyklý a velmi vydařený objekt – umělecké dílo – který připomíná jak Sametovou revoluci, tak i hlavní postavu naší první svobodné republiky – Václava Havla. Vybrali jsme hlavní symboly té doby a propojili je se symboly typickými konkrétně pro Václava Havla a vytvořili objekt, který visí v hlavní hale jako zavěšené umělecké dílo.

Ústředním prvkem je velké srdce a v něm portrét našeho prvního porevolučního prezidenta s jeho typickým podpisem (jeden portrét namalovaly společně žákyně 9.A - Monika Novotná a druhý žákyně 9.B) a pod srdce jsme umístili panorama Hradčan s rukama do V, tedy se symbolem, který si ukazovali lidé v té době a který je symbolem svobody nejen u nás, ale po celé zeměkouli. Doplnili jsme je typickými klíči, kterými se chřestilo na Václavském náměstí 17.11. a v dalších dnech na Albertově a všude jinde, kde docházelo k protestům a demonstracím či setkáním lidí.

Celý objekt pak levituje ve vzduchu jako pomyslná rozsvícená lampa, která nám má svítit na cestu dopředu, k dalším dnům a do dalších let a má nám připomínat, že za svobodu je potřeba bojovat a na staré časy nezapomínat, protože naši budoucnost tvoří současnost a ta vychází z naší minulosti… PCH