rozjmn

Poslední školní týden před Vánocemi jsme měli možnost na chvíli se zastavit a zamyslet se nad posláním Vánoc, jejich atmosférou a nad tím, jak a odkud k nám přišly nejrůznější nejen vánoční zvyky. Do školy přišel na návštěvu pan farář Pawel Debek, který velice příjemnou formou a současným jazykem vyprávěl o nejrůznějších aspektech lidského života. Přiblížil nám rozdíl mezi vnímáním lineárního a cyklického běhu času, prozradil, kde se vzala tradice svatebního závoje a rozklíčoval nám, jaké barvy jsou přisouzeny té které části roku a proč.

Na závěr povídání jsme měli možnost navštívit kapličku naproti škole, o které jsme se dozvěděli, že má rozměr zhruba původní sakristie plánovaného velkého davelského kostela, k jehož výstavbě či dostavbě nakonec nedošlo. Přesný název zní Kaple Navštívení Panny Marie a je také někdy nazývána jako jubilejní. Její stavba byla dokončena v roce oslavy 50. výročí panování Františka Josefa I. a základní kámen byl položen 23.4.1897 přesně v den 900letého výročí smrti svatého Vojtěcha. Stavba byla hrazena z veřejných sbírek a kaple byla vysvěcena 3.7.1898. Právě o 115 let později, kdy kaplička prošla opravou a rekonstrukcí, zde odsloužil mši český primas Dominik kardinál Duka (informace převzaty z webu krasnecesko.cz).

My jsme měli možnost podívat se nejen do části pro veřejnost a na kůr s malými varhanami, ale také do zadní malé části, kde má své pracovní místo pan farář. Představil nám knihu, která mu slouží jako „nápověda“ při mši, ukázal nám svá slavnostní roucha a pak nám prozradil pár zajímavostí o některých konkrétních místech v kapli (např.: že obraz na oltáři vždy ztvárňuje postavu světce, kterému je kaple zasvěcena, nebo proč je na dřevěném oltáři malé místečko, které je z kamene nebo mramoru atd.).

Na závěr příjemného dopoledne jsme si v kapličce zazpívali s dětmi jednu vánoční koledu a rozloučili se s pozváním, které jsme od pana faráře dostali na květen, kdy bude ve Štěchovicích přímo v kostelní věži otevřena výstava týkající se života církevních mužů. A spolu s tím jsme také dostali pozvání k návštěvě fary. Budeme se těšit.

Pavla Charvátová