logo02

Poslední týden před Vánocemi nás čekalo první externí představení společnosti Forum pro prožitkové vzdělávání s názvem Mediální bludiště. V pondělí 16. prosince jej absolvovali žáci 6. a 7. ročníků a v úterý 17.12. potom osmáci a deváťáci. Žáci obou šestých tříd se pokoušeli projít bludištěm, které na ně nachystala média v podání divadelního souboru Forum ppv, první dvě vyučovací hodiny, sedmáci pak třetí a čtvrtou hodinu. První skupina zhlédla a zúčastnila se představení v prostoru tělocvičny. Do té vstupovali žáci s drobnou obavou, co je čeká, ale záhy je obavy přešly, protože téma jim z předchozích hodin mediální výchovy nebylo neznámé.

Jedna z přítomných pedagožek, Bc. Petra Kučerová zhodnotila akci takto: „Rozděleni do čtyř skupin zpracovávali žáci příběh chlapce, který opustil školu, šel si koupit sladkosti a srazilo ho auto, a to formou, jakou by využily různé typy médií od seriózního veřejnoprávního až po médium bulvární. Všechny skupiny pracovaly pod vedením lektorů s chutí a výsledky byly na výbornou i přes velký počet členů každé skupiny. Při jejich předvádění jsme se i dobře pobavili.  Všichni společně pak zhlédli bulvárně zkreslený příběh slavné tenistky a měli možnost ho napravit. Nápadů byla spousta a bylo vidět, že zájem o pomoc je velký. Škoda jen, že se šesťáci nemohli rozdělit a pracovat v běžné učebně. Skupiny pro vytváření zpráv mohly být menší. V tělocvičně bylo v tak velkém počtu příliš hlučno a mnohé nápady na nápravu příběhu tenistky se v hluku ztratily a slyšeli je jen ti, kdo byli mluvčím nejblíž. Ale i přesto všichni bludištěm prošli úspěšně.“
 Všechna další představení jsme potom přesunuli a proběhla ve zvukově příjemnějším prostředí - ve třídách samotných - a děti si připravený program užily.

Už teď se těšíme na další připravené akce a témata, která nás čekají a kterými budou Reklama a zábava, Mediální stopa, (NE)bezpečný mobil a Mediální stereotypy.

Pavla Charvátová, Petra Kučerová