ZÁKLADNÍ ŠKOLA DAVLE

UČÍME SE PRO ŽIVOT

Přihlášení

7aaaV hodinách literatury se v 7.ročnících seznamujeme s mnoha různými epochami a dějinnými celky, které zastupují nejrůznější slavné osobnosti světa poezie a prózy. Ale nejen toho! Některé vybrané významné osobnosti středověku stejně jako novověku si pak snažíme trochu lépe „osahat“ v práci, která dětem umožní lépe poznat dobu, ve které autor žil a jeho osobnost na pozadí jeho nejen profesního života, ale i soukromí. V lednu jsme si připravili půdu pro únorovou práci, a to tak, že jsme si v obou sedmých třídách našli podstatné informace o dobách od románského slohu až po baroko. No a nyní na tuto práci navazujeme tvořením životopisu o čtyřech slavných mužích – svatém Václavovi, Janu Husovi, J.B. Moliérovi a W.Shakespearovi.

Ve skupinách zhruba po čtyřech pěti dětech se žáci pokouší zodpovědět otázky typu „Kdy jsem žil?“, „Měl jsem manželku a děti?“, „Jaká byla doba, ve které jsem žil?“, „Co velkého nebo důležitého jsem vykonal?“, „Cestoval jsem?“ atd. Jako návod pro usnadnění práce dostali žáci nápovědu v několika internetových odkazech, na kterých se mohou dočíst, podívat nebo si poslechnout v různých formách informace o daných autorech. K dispozici máme tablety, knihy, mapy. Na práci mají předem daný čas a v průběhu tvoření je jejich úkolem také pracovat efektivně ve skupině, spolupracovat, být kreativní a vymyslet prezentaci, prostřednictvím které nám ostatním svou osobnost představí a přiblíží.


Výstupem je většinou velký list, který obsahuje zajímavé a důležité informace, někdy také kresby a portréty osobnosti nebo dokonce zajímavé vizuální nápady, jako například v podobě ztvárnění jména W. Shakespeara. Podívejte se na přiložené fotografie a určitě spolu se mnou oceníte nápaditost a velký smysl pro humor žáka, který vymyslel, jak by se dalo vizualizovat příjmení Shakespeare – namaloval hrušku, jak se třese (shake s pear)! Tomu říkám kreativní nápad!


A příště nás čeká velmi důležitá osobnost, která letos slaví své slavné kulaté výročí. Je to muž doby vrcholné renesance. Byl to jeden z největších českých myslitelů, filosofů, spisovatelů, kterého lze právem označit za zakladatele moderní pedagogiky. Byl tvůrcem ucelené pedagogické soustavy v českých zemích a autorem mnoha učebnic. Jeho věhlas překročil hranice nejen naší země a střední Evropy, ale celého kontinentu. Letos oslavíme 350 let od jeho narození a za dva roky (2022) pak oslavíme 430 let od jeho úmrtí. No a my se na něj zkusíme podívat zase trochu jinak. Výsledky našeho malého bádání pak vystavíme v prostorách školy, protože budou samozřejmě, jak jinak, opět hmatatelné!

Pavla Charvátová

 

DŮLEŽITÉ TELEFONY


kancelář školy: 257770452

ředitelka školy: 605375730

školní jídelna: 608010913

SOCIÁLNÍ SÍTĚ A ODKAZY


  PRO UČITELE


 

školní email

ZŘIZOVATEL


 

Městys Davle


ADRESA ŠKOLY


Základní škola Davle

Školní 96, 252 06 Davle

email: reditel@zs-davle.cz


IČO: 47005319 | DIČ: CZ47005319

(ID DS): wwnnk9y

Číslo účtu: 0383735329/0800

REDIZO: 600053407

Copyright © 2013 - 2016 Základní škola Davle | Všechna práva vyhrazena | 

Informace o webu | zpětná vazba |