horoskopTo je známá věc, že když spojí síly více lidí dohromady, tak je naděje na úspěch vždy větší! A právě o to jsme se pokusili napříč předměty i ročníky. Žáci devátých tříd pracovali na úkolu, který po nich rozvinuli a doplnili žáci osmého ročníku a pak znovu dopracovali žáci 9.A a 9.B.

Úkolem bylo trénovat hned několik aktivit a činností najednou – vyhledávání informací v relevantních zdrojích, práce s počítačem a textovým editorem, práce s obrázky a v neposlední řadě také myšlenkový proces analýzy, syntézy a dedukce s konečnou úvahou na dané téma.

Že vám to zní složitě? Není. V první fázi si každý žák deváté třídy našel informace o některé zajímavé či známé světové osobnosti, která se narodila ve stejný den jako žák. Potom si o osobnosti hledaly informace, které by jim pomohly odhadnout povahu známé osobnosti tak, aby mohly tuto povahu porovnat se svou vlastní. Dalším krokem bylo zamyslet se nad tím, jaká byla doba, ve které osobnost žila a odpovědět na otázku, zda bych chtěl/a v této době žít a proč. No, a nakonec přišla obecná úvaha o tom, zda může datum narození, tedy horoskopické znamení, ovlivnit naši povahu. To byla práce v hodinách českého jazyka – slohu a literatury.

Tyto úkoly a otázky žáci anonymně (bez udání svého jména) zpracovali v dokumentu WORD, s přesným zadáním (3 odstavce, každý odstavech 3-5 řádků, přesný typ písma, na závěr vytvoření vhodného, chytrého nebo vtipného názvu pro svou práci) a předali jsme je osmákům. Ti pak hledali informace o daných znameních horoskopu a také dohledávali další informace a podobizny vybraných slavných osobností a tvořili jejich životopis. Ten pak předali zpátky deváťákům. To vše v hodinách informatiky. Velký dík patří paní učitelce Jindřišce Obermajerové, která práci s osmáky provedla.

A do třetice, deváťáci zpracovali společně svoje práce a práce osmáků do kruhu, ve kterém přiřadili vše ke správnému znamení a doplnili některé další osobnosti, abychom si mohli udělat představu o tom, kdo máme jakého slavného člověka ve svém znamení. Výsledkem byl objekt, který si můžete prohlédnout na přiložených fotografiích, a nebo na vlastní oči, pokud například zavítáte na den otevřených dveří v naší škole, který se koná 18.3.! Těšíme se na Vás.

Pavla Charvátová