1prijimackyV pátek 14.2. si žáci devátých tříd měli možnost vyzkoušet přijímací testy na nečisto. Vyučující matematiky a českého jazyka připravily pro žáky sadu testů, které právě vydala společnost Cermat jako ukázkové, tedy ilustrační didaktické testy pro letošní rok.

Žákům jsme simulovali co nejpodobnější podmínky těm, které na ně čekají 12. – 15.4., tedy ve dnech, kdy budou probíhat skutečné přijímačky na ostro. Žáci začali matematikou, na kterou mají 70minut a museli dodržet pravidla testování, tedy po dobu psaní písemného testu nemohou mít u sebe žádné chytré zařízení (mobilní telefon, smart hodinky atd.), na stole mají umístěny pouze rýsovací potřeby a psací potřeby (ne však gumovací pera), po dobu písemné zkoušky také není možné opustit místnost. Po napsání části matematické následuje 10minutová pauza a po ní se na přijímacích zkouškách pokračuje testem z českého jazyka. Na ten mají žáci 60minut a pravidla jsou stejná.

Náročné podmínky jsme dětem simulovali zejména proto, aby si na vlastní kůži vyzkoušely, co s jejich psychikou udělá práce pod tlakem, jak na ně působí stres, co jim dělá potíže, a tedy, na co bychom se ještě měli společně zaměřit při přípravě na jejich velký den. Naším cílem je podpořit letošní deváťáky v jejich úsilí dostat se na vybranou školu a uspět. I proto je důležité dobře se připravit, a to nejen znalostmi, ale i dobrou psychikou. Věříme, že jim tato zkouška na nečisto pomůže najít případná slabá místa a ještě na nich do dubna zapracovat. A my jsme připraveni jim v tom maximálně pomoci.

Pavla Charvátová