kubismus

V sedmém ročníku jsme se ve výtvarné výchově podívali tak trochu na zoubek kubismu a surrealismu, tedy dvěma výtvarným a literárním směrům, které ovlivnily svět a po prvotních obtížích při prosazení něčeho zcela nového nakonec okouzlují dodneška svou abstrakcí, snovou vizualizací a naprostou nespoutaností, originalitou i vášní všechny diváky a obdivovatele krásných věcí (obrazů, soch, prostorových instalací, architektury…).

My jsme si ukázali základní principy obou směrů ve výtvarném umění, podívali jsme se na ty nejtypičtější představitele a nejznámější světové i české obrazy, které charakterizují oba směry, a pak jsme se s chutí a vervou vrhli do vytváření kubistických a surrealistických výtvorů. Ačkoli by se mohlo zdát, že to bude pro děti obtížný úkol, zvládli ho výtečně. Stačí totiž jenom ukázat ty správné fígly a poodhalit kuchařku, neboli postupy, jak na to, a dějí se velké věci! A pak taky – nebát se! Věřte tomu, že byste to zvládli i Vy. A určitě byste si to užívali stejně jako děti v 7B.

Kromě radosti z tvoření jsme si také vyzkoušeli některé další výtvarné techniky, které byly pro děti nové – například práci s měkkou tužkou, kresbu reálné části lidské tváře (oko, ústa, nos), perspektivu a její narušení (prvky geometrie v obraze), skládání a sestavování lidského obličeje (analýza a syntéza na principu dětských puzzle), no a v neposlední řadě také koláž za využití různých prvků, tedy kombinování povrchů, tvarů, barev a vytváření vyrovnané a harmonické kompozice.

To vše můžete vidět mimo jiné také přímo na živo, na chodbách naší školy. Tak neváhejte a přijďte se podívat. Třeba na den otevřených dveří 18. března, který se kvapem blíží!

-PCH-