IMG 1987V úterý 29.3.2016 se 8. a 9. třída vydaly do Terezína. Ve Velké pevnosti (městě) jsme navštívili Muzeum ghetta a Magdeburská kasárna. Poté jsme se přesunuli do Malé pevnosti a nakonec ke krematoriu. Exkurzi, zajištěnou osvědčenou firmou Pragotourplus, prožil každý účastník po svém a zanechala v každém jiné zážitky. Proto nechávám promluvit především její účastníky. Přiloženy jsou fotografie i výtvory našich deváťáků.

Odjezd byl v 7.45 od školy a cesta trvala asi hodinu a půl.
Když jsme přijeli na místo, šli jsme do muzea, kde byly vystaveny obrázky dětí z tábora a model celé pevnosti. Potom jsme se přemístili do míst, kde byly původní cely, sprchy, umývárky.
Paní průvodkyně nám vyprávěla, jak se zde k lidem chovali, jaké byly hygienické i sociální podmínky a něco nám bylo i názorně předvedeno. Namačkali nás po dvanácti na samotku, ukázána nám byla cela pro později i 400 lidí.
Byli jsme provedení chodbami, které byly zazděné nebo jen pro vojáky. Když jsme vylezli z chodeb, stáli jsme na popravišti se šibenicí.
I přestože nám cestou vyprávěli o životě v Terezíně, místní průvodkyně nám řekla hodně nového. Následně jsme šli do krematoria a moc milý a ochotný pán nám vysvětlil, jak to zde všechno fungovalo.
Šli jsme kolem židovského hřbitova s mohylami a kamenem, který vypadal, obyčejně, ale při pohledu shora měl tvar židovské hvězdy.
Po cestě domů jsme v autobuse viděli film Anna Franková, jenž nám ještě přiblížil život za 2.světové války.
Stále nemůžeme uvěřit, že vše kolem bylo skutečné, že se s lidmi takto zacházelo a jednalo. Je to nepředstavitelné a nechápu, jak to mohlo procházet.
Eliška Smažíková, 8. třída

Nejvíc me překvapilo, když jsme hned po příjezdu navštívili muzeum, ve kterém byla napsána všechna jména zesnulých. Dále mě zasáhl pohled na hřbitov hned před Malou pevností. Z toho jsem měla husí kůži. Natálie Artimovičová, 9. třída

Zajímavé také bylo to kino, bylo zachovalé, tak jak bylo ve skutečnosti. (V době 2. světové války). Ty obrázky byly super. Hlavně tam bylo vidět, kdo jaký má pocity, kdo jak umí kreslit a taky to šrafování. Denis Holub 9. třída

Velmi zajímavé bylo kino. A také to, jak dokázali (nacisté) při návštěvě Červeného kříže zamaskovat veškeré nehygienické podmínky a celkově pravdu o tomto místě. Nepodepsaný, 9. třída