Chyba
  • Error the gallery with an id of: 218 is not published

Ebrov kolektivizaceV úterý 21. 11. 2017 v rámci akce Měsíc filmů na školách, zhlédli žáci dokument MEZE, příběh o statečném sedlákovi z Valašska, Janu Sedláčkovi. Prostý, bodrý a optimistický muž se silnou vazbou k zemědělství a jeho osud zmařených snah dělat to, co vždy uměl nejlépe, zapůsobil na žáky i manžele Ebrovi.

Ebrov kolektivizace

Paní Ebrová se poté podělila o svou vzpomínku z dětství, kdy její mamince zabavili pole, stroje i krávu. Vzpomínala na solidaritu mezi příbuznými sedláky, kteří si pomáhali plnit nehorázné dodávky. Žáci si vyslechli příběhy dojemné i humorné. Dozvěděli se o všedních strastech života v 50. letech, o úctě k potravinám a oblečení, kterého nebylo nazbyt. V milé atmosféře se manželé Ebrovi podělili s žáky i své osobní momenty a ukázali staré fotografie ze školy v Davli, kam paní Ebrová chodila před více než 60. lety. Žáci se ptali na tehdejší způsob výuky. Dozvěděli jsme se například, že jedním z učitelů našeho hosta byl i známý český filosof, pedagog, mluvčí Charty 77 a v letech 1990–1994 rektor Univerzity Karlovy, Radim Palouš.

Myslím si, že podobné návštěvy pamětníků, kteří mají co sdílet a chtějí přijít mezi žáky, mají opravdu význam. Žáci jsou vytrženi ze svých obvyklých hodin a dokážou vnímat osobní výpovědi a snad si i něco odnést do svého života.