Ve čtvrtek 17.6. se vydala devátá třída na exkurzi do elektráren – fotovoltaické a vodní, aby ve skutečnosti viděli, co se teoreticky učí ve školních lavicích. Poté navštívili Centrum sklářského umění v Sázavě, kde je kromě prohlídky rekonstruované sklářské huti František čekal ještě workshop. Každý si vybral z několika nabízených motivů, a ty pak vypískoval na svoji skleničku.
Žáci sami to shrnuli ve své zprávě.
Naším cílem byly dvě elektrárny. První zastávka byla v Lešanech, kde se nachází fotovoltaická.
Ve vodní elektrárně jsme šli na prohlídku do podzemí, kde se nacházely turbíny, z nichž vedly hřídele do elektromotoru. Tím se roztáčel stator a magnetem se roztáčel rotor. To vše se převedlo na elektrickou energii. Vše funguje přes mobilní aplikace a lze to ovládat telefonem. V podzemí bylo nepříjemné vedro.
V lešanské fotovoltaické elektrárně jsme měli prohlídku a dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí. Na ploše 3,5ha se nacházelo velké množství panelů. Na každém solárním panelu je regulátor a tím se reguluje proud, aby bylo stále stejné napětí. Odtud proud pokračuje do rozvodny, pak transformátoru a z něj do sítě. Panely se natáčí podle slunce a případně časově po půl hodinách. Jsou rozmístěné tak, aby samy neházely stín na vedlejší panely. Skvělé je, že touto elektrárnou se zásobuje celá vesnice a přebytečný proud je odebírán ČEZem. Podle majitele se obrovská počáteční investice vrátí za 20 let. Dokonce mu prý banka na tento podnikatelský záměr nechtěla půjčit peníze. Pole s panely je nutné také sekat a obstarávat, v Lešanech si poradili naprosto ekologicky a zvolili eko-sekačky (ovce). To jim zajištuje bezproblémové sekání trávy. To totiž je bezpečnější než sekačka, protože od sekačky může odlétnout kamínek a rozbít vrchní vrstvu panelu.