filmMěli jsme jedinečnou možnost vypravit se osobně do archivu na Hradištku. Ještě jednou moc děkujeme paní Stilzové, která nás celou dobu prováděla a vše ochotně vysvětlovala. Mohli jsme vidět filmy uložené ve skladišti – depotu, kde je poměrně chladno. Prohlíželi jsme si krabice plné filmů a tu a tam našli známý titul. Vždy jsme zajásali, protože: - jééé to znám- jsme měli pocit, že víme a známe.

Prošli jsme i novou budovu a viděli zachlazovací komoru, která slouží k tomu, aby filmy měly stálou teplotu před uložením do nového skladiště. Tam bude moci jít jen jeden skladník. Nikdo jiný. Práce střihačů a převádění starých filmů do digitální podoby je naprosto úchvatná, tolik monitorů, techniky a možností. Vůbec jsme netušili, co práce v archivu znamená. Přístroj na čištění filmů vypadal také zajímavě a vše bylo hezky vidět. Dokonce jsme si mohli vyzkoušet, jak opravit roztržený film a co všechno je potřeba sledovat.

Ještě jednou moc děkujeme za milou a poučnou exkurzi.

Postřehy žáků:

Vůbec jsem nevěděla, že taková práce existuje. Překvapilo mě, že lidé tam musí mít bílé pláště a rukavice, když pracují s filmy. K té práci potřebujete hodně nervů a já jsem netrpělivá, asi bych tam nemohla pracovat.

Překvapilo mě, že ten materiál se bude přesouvat 10 let.

Z okna pracoviště mají krásné výhledy. Zajímavé bylo, kolik je již nashromážděných filmů. Práce je docela pohodová.

Mohla bych tam pracovat, Příjemné prostředí milý kolektiv. Práce grafika se mi líbila (tedy hlavně toho pána, který opravoval bary a dojem filmu)

Netušil jsem, že takováhle práce vůbec existuje.

Už vím, jak filmy vznikají, opravují a upravují se a i to, jak se promítají. Překvapilo mě, kolik s filmy je práce.

Nevěděl jsme, že je to tak velký areál kousek od Davle.

Možná bych tam chtěl pracovat, protože bych se mohl koukat na hodně filmů, ale zároveň bych tam nechtěl být skladník.

Netušila jsem, že i film může dostat plíseň nebo smrdět po octu.

Překvapilo mě, že používají programy na stříhání zdarma – třeba jako Adobe Premiere, Da Vinci, také je používám.

Líbilo se mi, jak třeba obarvují – odbarvují film

Exkurze byla pro mě moc zajímavá, přemýšlím, čím jednou budu. Možná bych chtěla dělat něco s filmem. Rozhodně mě zaujal střih a barva filmu, protože to bych právě chtěla dělat.

Dozvěděli jsme se, jak se filmy přehrávaly dříve. Líbil se mi ten stroj pana Paška.

Prohlídka byla moc hezky připravená, nejvíc se mi líbilo, jak se stříhají filmy, ale sama nemám tolik trpělivosti, abych to dokázala taky.

Ve skaldu mají i plakáty k filmům. To je super .Exkurze byla super, provedli nás celým archivem a vše paní Stilzová vysvětlila. Líbilo se mi, že pán, který dává filmy do digitální podoby používá stejný program jako já. DaVinci.

Nejvíc mě zajímalo skladiště na udržování filmů. Bylo tam chladno a strašidelno.

Skvělý byl stroj na čištění filmů