přemýšlím ocjV úterý 4. 4. se konalo okresní kolo tradiční Olympiády v českém jazyce. V rámci 49. ročníku OČJ se za naši školu zúčastnili okresního klání žáci Matěj Karel a Anežka Pšeničková, oba z 9.třídy. I toto kolo olympiády bylo rozčleněno na 2 části – mluvnickou a slohovou/literární. Moc děkujeme touto cestou nejen odvážným účastníkům, ale i tatínkovi Matěje, který je ochoten vždy pomoci s dopravou do míst blízkých i vzdálenějších.

V první části pro žáky byly připraveny úkoly ze slovotvorby a tvarosloví a hlavně práce s jazykem z pohledu mnohoznačnosti slov a interpretací významů slov, slovních spojení a souvětí. Také slovesa a jejich významy hodně potrápily hlavy všech dívek a chlapců, kteří se olympiády zúčastnili. Dále se soutěžící potýkali se slovy a jejich možnými významy a také s výkladem souvětí, které má nevhodně postavenu syntaktickou část věty. Druhá část olympiády spočívala ve vypracování slohu na zadané téma, a to v rozsahu zhruba 25 – 30 řádek. Tématem okresního kola pro slohovou práci bylo motto: „Povedený /nepovedený aprílový žertík“. Olympiáda je již vyhodnocena a my tedy můžeme oběma soutěžícím gratulovat ke zdárnému zvládnutí. Oba dva si bezesporu odnášejí cenné zkušenosti, které se v životě počítají. Anežka i Matěj se umístili na pěkném 18. a 19. místě z celkového počtu  33 účastníků. Skvěle reprezentovali sami sebe i naši školu. Děkujeme za přípravu a gratulujeme!

Olympiáda v českém jazyce (OČJ) je předmětová soutěž z českého jazyka pro žáky základních a středních škol, jejímž cílem je umožnit talentovaným žákům porovnat úroveň vlastního jazykového a slohového projevu s ostatními a získat tím motivaci k dalšímu odbornému růstu. Zadané úkoly řeší soutěžící samostatně pod dohledem pedagoga. Na odborném zajištění OČJ se podílí Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR. OČJ je jednotná pro celé území České republiky a pořádá se každoročně. Ve školním roce 2020-2021 probíhá 47. ročník.

Děkujeme a gratulujeme účastníkům letošní olympiády.

ZŠ Davle