filmNárodní filmový archiv nám znovu přišly představit paní Markéta Stilzová a Šárka Štilzová, tentokráte do 6. a 8.tříd. Jejich perfektně připravená prezentace s ukázkami jejich práce žáky nejen poučila, ale přiblížila jim vcelku neobyčejné povolání. Děti se dozvěděly hlavní cíl tohoto archivu, že i o staré filmy je nutné pečovat a díky restaurování starých záznamů si vytváříme i filmové dědictví. Tento náš archiv patří dokonce k deseti nejstarším a největším filmovým archivům na světě a byl založen jir v roce 1943.

Dozvěděli jsme se, že máme v archivu uschováno více než 150 milionů metrů filmu a my museli tipovat, kolikrát bychom obmotali naši planetu. Zkuste si to také spočítat. Tipovali jsme docela obstojně.

Věděli jste, že některé typy filmového materiálu se nedají roztrhnout? A jiné zase snadno? Záleží totiž na materiálu, z něhož je vyroben filmový pásek. Dokonce se používaly materiály, které se mohly samy vznítit. Spoustu zajímavých informací o filmech jsme měli šanci vyslechnout.

Teď už dokážeme poznat, kdy jsou filmy poškozené, poškrábané – říká se tomu, že je film zapršený, vypadá to tak, jako by ve filmu doopravdy pršelo. A představte si, že některé staré filmy, aby byly barevné, byly ručně dokreslované, okénko po okénku. Možná by stálo za to si zkusit vybarvit třeba jen jeden pohyb. Nakonec jsme slyšeli T.G.M., jak prvně mluví na kameru.

Moc děkujeme za přednášku a ukázky a už teď se těšíme na návštěvu na Hradištko. Musíme to stihnout letos, protože pak bude probíhat velké stěhování archivu.

A kdybyste nevěděli co o víkendu a měli chuť na staré filmy, tedy nemusí být vždy úplně staré, ale z archivu NFA vydejte se do kina Ponrepo. Program – Národní filmový archiv (nfa.cz)

RL